Honor 500 Smart
Спецификации за Honor 500 Smart
Општо
| Име на бренд | Honor |
| Име на модел | 500 Smart |
| Алтернативно име | LNA-NX1 (Меѓународно) |
| Најавен | Четврток, 09 Април 2026 година |
| Објавен | Четврток, 09 Април 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €240 |
Дизајн
| Висина | 167 мм (6.57 инчи) |
| Ширина | 77 мм (3.03 инчи) |
| Дебелина | 7.9 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 186 g (6.56 oz) |
| Бои | Црна, Светлозелена |
| Отпорност | Заштитен од прашина и отпорен на вода (против прскање на вода) |
| Сертификати за отпорност | IP54 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | TFT LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.75 инчи |
| Резолуција | 720 × 1600 пиксели |
| Стапка на освежување | 90 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 260 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.5% |
| Врвна осветленост | 450 cd/m² |
| Заштита на екранот | Алуминосиликатно стакло |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Не |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен екран на допир Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.4 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Внатрешна меморија | 256GB |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | MagicOS 10 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ) 2 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 5 MP, ƒ/2.2 ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 5260 mAh |
| Брзина на жично полнење | 15 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.3 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Honor 500 Smart
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Honor 500 Smart?
Цената на Honor 500 Smart е €240 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Honor 500 Smart?
Honor 500 Smart официјално беше претставен на Четврток, 09 Април 2026 година.
-
Дали Honor 500 Smart е достапен во продавници?
Да, Honor 500 Smart е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Honor 500 Smart?
Honor 500 Smart тежи околу 186 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Honor 500 Smart?
Дијагоналата на Honor 500 Smart изнесува 6.75 инчи.
-
Дали Honor 500 Smart поддржува 5G мрежи?
Да, Honor 500 Smart поддржува 5G во следните опсези: n1, n2.
-
Колку камери има Honor 500 Smart?
Honor 500 Smart има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.