Lava Shark 2
Спецификации за Lava Shark 2
Општо
| Име на бренд | Lava |
| Име на модел | Shark 2 |
| Најавен | Вторник, 26 Мај 2026 година |
| Објавен | Среда, 10 Јуни 2026 година |
| Статус | Наскоро |
| Цени | €110 |
Дизајн
| Висина | 165.9 мм (6.53 инчи) |
| Ширина | 76.8 мм (3.02 инчи) |
| Дебелина | 8.8 мм (0.35 инчи) |
| Тежина | 210 g (7.41 oz) |
| Бои | Црна, Бела |
| Отпорност | Прахонепроницаен и отпорен на вода (против прскање на вода) |
| Сертификати за отпорност | IP64 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.75 инчи |
| Резолуција | 720 × 1612 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 262 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.9% |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен екран на допир Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Unisoc T8200 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2300 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.3 GHz – Cortex-A76 6x 2.1 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 @850MHz |
| RAM | 4GB |
| Внатрешна меморија | 64GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.2 |
| Варијанти | 64GB 4GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 13 MP |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 5 MP |
| Видео поддршка | Да |
Батерија
| Капацитет | 6000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 18 W |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/b/g/n/ac |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GLONASS, GPS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Lava Shark 2
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Lava Shark 2?
Цената на Lava Shark 2 е €110 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Lava Shark 2?
Lava Shark 2 ќе биде достапен од Среда, 10 Јуни 2026 година.
-
Дали Lava Shark 2 е достапен во продавници?
Не, Lava Shark 2 сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Lava Shark 2?
Lava Shark 2 тежи околу 210 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Lava Shark 2?
Дијагоналата на Lava Shark 2 изнесува 6.75 инчи.
-
Дали Lava Shark 2 поддржува 5G мрежи?
Да, Lava Shark 2 поддржува 5G во следните опсези: n1, n2.
-
Колку камери има Lava Shark 2?
Lava Shark 2 има Една камера на задната страна и Една камера за селфи.