Lenovo Z5 Pro GT
Спецификации за Lenovo Z5 Pro GT
Општо
| Име на бренд | Lenovo |
| Име на модел | Z5 Pro GT |
| Алтернативно име | L78032 (Меѓународно) |
| Најавен | Вторник, 01 Јануари 2019 година |
| Објавен | Вторник, 01 Јануари 2019 година |
| Статус | Прекинат |
| Цени | €400 |
Дизајн
| Висина | 155.1 мм (6.11 инчи) |
| Ширина | 73 мм (2.87 инчи) |
| Дебелина | 9.3 мм (0.37 инчи) |
| Тежина | 210 g (7.41 oz) |
| Бои | Црно јаглерод |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | Super AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.39 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2340 пиксели |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 403 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 88.5% |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 7 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.84 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 640 |
| RAM | 6GB, 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.1 |
| Варијанти | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 8.1 (Oreo), Надградливо до Android 10 (Quince Tart) |
| Кориснички интерфејс | ZUI 11.5 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 16 MP, ƒ/1.8, 1.22 μm, 1/2.6" Големина на сензорот PDAF 24 MP, 0.9 μm, 1/2.8" Големина на сензорот |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц Dual-Tone |
| Карактеристики | Автоматски блиц Режим на континуирано снимање Дигитален зум Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30 fps 1080p @ 120 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 16 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/3.06" Големина на сензорот 8 MP |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 3350 mAh |
| Отстранливост | Не се вади |
| Брзина на жично полнење | 18 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Инфрацрвено препознавање на лице Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Lenovo Z5 Pro GT
Видео рецензии
Фотографии од Lenovo Z5 Pro GT
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Lenovo Z5 Pro GT?
Цената на Lenovo Z5 Pro GT е €400 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Lenovo Z5 Pro GT?
Lenovo Z5 Pro GT официјално беше претставен на Вторник, 01 Јануари 2019 година.
-
Дали Lenovo Z5 Pro GT е достапен во продавници?
Не, Lenovo Z5 Pro GT не е достапен во официјалните продавници затоа што повеќе не се произведува. Можно е да се најде кај препродавачи.
-
Која е тежината на Lenovo Z5 Pro GT?
Lenovo Z5 Pro GT тежи околу 210 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Lenovo Z5 Pro GT?
Дијагоналата на Lenovo Z5 Pro GT изнесува 6.39 инчи.
-
Колку камери има Lenovo Z5 Pro GT?
Lenovo Z5 Pro GT има Двојна камера на задната страна и Двојна камера за селфи.