Meizu 16T
Спецификации за Meizu 16T
Општо
| Име на бренд | Meizu |
| Име на модел | 16T |
| Најавен | Вторник, 01 Октомври 2019 година |
| Објавен | Вторник, 01 Октомври 2019 година |
| Статус | Прекинат |
| Цени | €250 |
Дизајн
| Висина | 159.6 мм (6.28 инчи) |
| Ширина | 78.2 мм (3.08 инчи) |
| Дебелина | 8.3 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 183 g (6.46 oz) |
| Бои | Сина, Зелена, Портокалова |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | Super AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.5 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2232 пиксели |
| Сооднос на страните | 18.5:9 |
| Густина на пиксели | 382 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.2% |
| Врвна осветленост | 430 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 7 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.84 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 640 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.0 |
| Варијанти | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 9.0 (Pie) |
| Кориснички интерфејс | Flyme 8 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 12 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Широкоаголна ), 1.4 μm, 1/2.55" Големина на сензорот PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm ( Ултра широкоаголна ), 1.12 μm, 1/4.0" Големина на сензорот PDAF 5 MP, ƒ/1.9, 23 mm ( Широкоаголна ), 1.12 μm, 1/5.0" Големина на сензорот PDAF |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Автоматски блиц Режим на континуирано снимање Дигитален зум Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/3.06" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4500 mAh |
| Отстранливост | Не се вади |
| Брзина на жично полнење | 18 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | LTE (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Meizu 16T
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Meizu 16T?
Цената на Meizu 16T е €250 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Meizu 16T?
Meizu 16T официјално беше претставен на Вторник, 01 Октомври 2019 година.
-
Дали Meizu 16T е достапен во продавници?
Не, Meizu 16T не е достапен во официјалните продавници затоа што повеќе не се произведува. Можно е да се најде кај препродавачи.
-
Која е тежината на Meizu 16T?
Meizu 16T тежи околу 183 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Meizu 16T?
Дијагоналата на Meizu 16T изнесува 6.5 инчи.
-
Колку камери има Meizu 16T?
Meizu 16T има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.