Motorola Moto G87
Спецификации за Motorola Moto G87
Општо
| Име на бренд | Motorola |
| Име на модел | Moto G87 |
| Најавен | Среда, 29 Април 2026 година |
| Објавен | Петок, 01 Мај 2026 година |
| Статус | Наскоро |
| Цени | €400 |
Дизајн
| Висина | 164.5 мм (6.48 инчи) |
| Ширина | 77.3 мм (3.04 инчи) |
| Дебелина | 7.3 мм (0.29 инчи) |
| Тежина | 183 g (6.46 oz) |
| Материјали на изработка | Задна страна: силиконски полимер (еко кожа) Рам: Пластика Преден дел: Gorilla Glass 7i |
| Бои | Црна, Сина |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP66, IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1272 × 2772 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 450 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 88.4% |
| Врвна осветленост | 5000 cd/m² |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass 7i, Не гарантира цврстина или употреба во екстремни услови, Во согласност со MIL-STD-810H |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен екран на допир HDR Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Dimensity 6400 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2500 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.5 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.2 |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 200 MP, 0.5 μm Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 118° ( Ултра широкоаголна ), 1.12 μm |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 32 MP, ƒ/2.2 |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Капацитет | 5200 mAh |
| Брзина на жично полнење | 30 W |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.4 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Dolby Atmos, Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот Сензор за близина |
| Посебни функции | Smart Connect |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Motorola Moto G87
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Motorola Moto G87?
Цената на Motorola Moto G87 е €400 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Motorola Moto G87?
Motorola Moto G87 ќе биде достапен од Петок, 01 Мај 2026 година.
-
Дали Motorola Moto G87 е достапен во продавници?
Не, Motorola Moto G87 сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Motorola Moto G87?
Motorola Moto G87 тежи околу 183 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Motorola Moto G87?
Дијагоналата на Motorola Moto G87 изнесува 6.78 инчи.
-
Дали Motorola Moto G87 поддржува 5G мрежи?
Да, Motorola Moto G87 поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
Колку камери има Motorola Moto G87?
Motorola Moto G87 има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.