Nokia 2.1
Спецификации за Nokia 2.1
Општо
| Име на бренд | Nokia |
| Име на модел | 2.1 |
| Алтернативно име | TA-1080 (Меѓународно) TA-1092 (Меѓународно) TA-1084 (Меѓународно) TA-1093 (Меѓународно) TA-1086 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 01 Август 2018 година |
| Објавен | Среда, 01 Август 2018 година |
| Статус | Прекинат |
| Цени | €100 |
Дизајн
| Висина | 153.6 мм (6.05 инчи) |
| Ширина | 77.6 мм (3.06 инчи) |
| Дебелина | 9.7 мм (0.38 инчи) |
| Тежина | 174 g (6.14 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Пластика Рамка: Алуминиум Предна страна: Gorilla стакло 3 |
| Бои | Сина\/бакарна, Сина\/Сребрена, Сива\/Сребрена |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 5.5 инчи |
| Резолуција | 720 × 1280 пиксели |
| Сооднос на страните | 16:9 |
| Густина на пиксели | 267 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 70% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass 3 |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 425 |
| CPU јадра | 4 |
| CPU технологија | 28 nm |
| Максимална брзина на CPU | 1.4 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | Cortex-A53 |
| Тип на меморија | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 1GB |
| Внатрешна меморија | 8GB |
| Тип на внатрешна меморија | eMMC 5.1 |
| Варијанти | 8GB 1GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 8.1 (Oreo), Надградливо до Android 10 (Quince Tart) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 8 MP Автоматски блиц |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Режим на континуирано снимање Компензација на експозицијата Откривање на лице Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 720p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 5 MP |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Ion |
| Капацитет | 4000 mAh |
| Отстранливост | Не се вади |
| Брзина на жично полнење | 10 W |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi функции | Мобилна хотспот |
| Bluetooth поддршка | Да, v4.2 |
| USB порти | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Nokia 2.1
Видео рецензии
Фотографии од Nokia 2.1
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Nokia 2.1?
Цената на Nokia 2.1 е €100 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Nokia 2.1?
Nokia 2.1 официјално беше претставен на Среда, 01 Август 2018 година.
-
Дали Nokia 2.1 е достапен во продавници?
Не, Nokia 2.1 не е достапен во официјалните продавници затоа што повеќе не се произведува. Можно е да се најде кај препродавачи.
-
Која е тежината на Nokia 2.1?
Nokia 2.1 тежи околу 174 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Nokia 2.1?
Дијагоналата на Nokia 2.1 изнесува 5.5 инчи.
-
Колку камери има Nokia 2.1?
Nokia 2.1 има Една камера на задната страна и Една камера за селфи.