Nokia 5.1
Спецификации за Nokia 5.1
Општо
| Име на бренд | Nokia |
| Име на модел | 5.1 |
| Алтернативно име | TA-1075 (Меѓународно) TA-1061 (Меѓународно) TA-1088 (Меѓународно) TA-1081 (Меѓународно) TA-1076 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 01 Август 2018 година |
| Објавен | Среда, 01 Август 2018 година |
| Статус | Прекинат |
| Цени | €240 |
Дизајн
| Висина | 151.1 мм (5.95 инчи) |
| Ширина | 70.7 мм (2.78 инчи) |
| Дебелина | 8.3 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 150 g (5.29 oz) |
| Материјали на изработка | Задна страна: алуминиум Рамка: Алуминиум Предна страна: Gorilla стакло |
| Бои | Црна, Бакарна боја, Калено сина боја |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 5.5 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2160 пиксели |
| Сооднос на страните | 18:9 |
| Густина на пиксели | 439 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 73.1% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Helio P18 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 28 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.0 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | Cortex-A53 |
| Тип на меморија | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-T860 MP2 |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Внатрешна меморија | 16GB, 32GB |
| Варијанти | 16GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 8.0 (Oreo), Надградливо до Android 10 (Quince Tart) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц Dual-Tone |
| Карактеристики | Режим на континуирано снимање Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 8 MP |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Ion |
| Капацитет | 2970 mAh |
| Отстранливост | Не се вади |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v4.2 |
| USB порти | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Nokia 5.1
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Nokia 5.1?
Цената на Nokia 5.1 е €240 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Nokia 5.1?
Nokia 5.1 официјално беше претставен на Среда, 01 Август 2018 година.
-
Дали Nokia 5.1 е достапен во продавници?
Не, Nokia 5.1 не е достапен во официјалните продавници затоа што повеќе не се произведува. Можно е да се најде кај препродавачи.
-
Која е тежината на Nokia 5.1?
Nokia 5.1 тежи околу 150 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Nokia 5.1?
Дијагоналата на Nokia 5.1 изнесува 5.5 инчи.
-
Колку камери има Nokia 5.1?
Nokia 5.1 има Една камера на задната страна и Една камера за селфи.