Nokia 8 V 5G UW
Спецификации за Nokia 8 V 5G UW
Општо
| Име на бренд | Nokia |
| Име на модел | 8 V 5G UW |
| Најавен | Четврток, 12 Ноември 2020 година |
| Објавен | Четврток, 12 Ноември 2020 година |
| Статус | Прекинат |
| Цени | €590 |
Дизајн
| Висина | 171.9 мм (6.77 инчи) |
| Ширина | 78.6 мм (3.09 инчи) |
| Дебелина | 9 мм (0.35 инчи) |
| Тежина | 230 g (8.11 oz) |
| Бои | Метеор Греј |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.81 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2400 пиксели |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 386 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 82.9% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 7 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.4 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | Cortex-A76 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 475 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 620 |
| RAM | 6GB |
| Внатрешна меморија | 64GB |
| Тип на внатрешна меморија | eMMC 5.1 |
| Варијанти | 64GB 6GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 10 (Quince Tart) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Четири камери | 64 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ), 0.8 μm, 1/1.72" Големина на сензорот PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ултра широкоаголна ), 1.4 μm, 1/2.43" Големина на сензорот Автоматски блиц 2 MP ( Макро ) 0.08 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Карактеристики | Режим на континуирано снимање Дигитален зум Компензација на експозицијата Препознавање лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Допрете за фокус Zeiss оптика |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/240 fps 720p @ 960 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 24 MP, ƒ/2.0 ( Широкоаголна ), 0.9 μm, 1/2.8" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Zeiss оптика |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4500 mAh |
| Брзина на жично полнење | 18 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
Мрежа
| SIM картички | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G 2.4/1.2 Gbps, LTE (4CA) Cat18 1200/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b46 (5200), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n2 (1900), n5 (850), n66 (2100), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Nokia 8 V 5G UW
Видео рецензии
Фотографии од Nokia 8 V 5G UW
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Nokia 8 V 5G UW?
Цената на Nokia 8 V 5G UW е €590 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Nokia 8 V 5G UW?
Nokia 8 V 5G UW официјално беше претставен на Четврток, 12 Ноември 2020 година.
-
Дали Nokia 8 V 5G UW е достапен во продавници?
Не, Nokia 8 V 5G UW не е достапен во официјалните продавници затоа што повеќе не се произведува. Можно е да се најде кај препродавачи.
-
Која е тежината на Nokia 8 V 5G UW?
Nokia 8 V 5G UW тежи околу 230 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Nokia 8 V 5G UW?
Дијагоналата на Nokia 8 V 5G UW изнесува 6.81 инчи.
-
Дали Nokia 8 V 5G UW поддржува 5G мрежи?
Да, Nokia 8 V 5G UW поддржува 5G во следните опсези: n2, n5, n66, n260, n261.
-
Колку камери има Nokia 8 V 5G UW?
Nokia 8 V 5G UW има Четири камери на задната страна и Една камера за селфи.