Nokia X100
Спецификации за Nokia X100
Општо
| Име на бренд | Nokia |
| Име на модел | X100 |
| Најавен | Вторник, 09 Ноември 2021 година |
| Објавен | Петок, 19 Ноември 2021 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €220 |
Дизајн
| Висина | 171.4 мм (6.75 инчи) |
| Ширина | 79.7 мм (3.14 инчи) |
| Дебелина | 9.1 мм (0.36 инчи) |
| Тежина | 217 g (7.65 oz) |
| Бои | Полноќно сино |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.67 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2400 пиксели |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 395 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 78.6% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass 3 |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 480 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 8 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.0 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | Cortex-A55 Cortex-A76 Qualcomm Kryo 460 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 6GB |
| Внатрешна меморија | 128GB |
| Варијанти | 128GB 6GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Четири камери | 48 MP ( Широкоаголна ) PDAF 5 MP ( Ултра широкоаголна ) 2 MP ( Макро ) 0.08 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Автоматски блиц Режим на континуирано снимање Дигитален зум Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Zeiss оптика |
| Видео поддршка | Да |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4470 mAh |
| Брзина на жично полнење | 18 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
Мрежа
| SIM картички | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n25 (1900), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.1 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Барометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Nokia X100
Видео рецензии
Фотографии од Nokia X100
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Nokia X100?
Цената на Nokia X100 е €220 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Nokia X100?
Nokia X100 официјално беше претставен на Петок, 19 Ноември 2021 година.
-
Дали Nokia X100 е достапен во продавници?
Да, Nokia X100 е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Nokia X100?
Nokia X100 тежи околу 217 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Nokia X100?
Дијагоналата на Nokia X100 изнесува 6.67 инчи.
-
Дали Nokia X100 поддржува 5G мрежи?
Да, Nokia X100 поддржува 5G во следните опсези: n25, n41, n66, n71.
-
Колку камери има Nokia X100?
Nokia X100 има Четири камери на задната страна и Една камера за селфи.