OnePlus 9
Спецификации за OnePlus 9
Општо
| Име на бренд | OnePlus |
| Име на модел | 9 |
| Алтернативно име | LE2113 (Меѓународно) LE2111 (Меѓународно) LE2110 (Меѓународно) LE2117 (Меѓународно) LE2115 (Меѓународно) |
| Најавен | Вторник, 23 Март 2021 година |
| Објавен | Петок, 26 Март 2021 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €123.27 $179 £240 |
Дизајн
| Висина | 160 мм (6.30 инчи) |
| Ширина | 74.2 мм (2.92 инчи) |
| Дебелина | 8.7 мм (0.34 инчи) |
| Тежина | 192 g (6.77 oz) |
| Сертификати за отпорност | IP68 |
Дисплеј
| Дијагонала на дисплејот | 6.55 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2400 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 402 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 87.6% |
| Врвна осветленост | 1100 cd/m² |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 5 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.84 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.1 |
| Варијанти | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 11 (Red Velvet Cake), Надградливо до Android 13 (Tiramisu) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 48 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Широкоаголна ), 1.12 μm, 1/1.43" Големина на сензорот 50 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ултра широкоаголна ), 1.0 μm, 1/1.56" Големина на сензорот 2 MP, ƒ/2.4 ( Монохроматска ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP, ƒ/2.4 ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/3.06" Големина на сензорот |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4500 mAh |
| Брзина на жично полнење | 65 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 15 W |
Мрежа
| SIM картички | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.2 |
| USB порти | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go |
| GPS поддршка | Да |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| FM радио | Не |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за OnePlus 9
Видео рецензии
Фотографии од OnePlus 9
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на OnePlus 9?
Цената на OnePlus 9 е €123.27 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на OnePlus 9?
OnePlus 9 официјално беше претставен на Петок, 26 Март 2021 година.
-
Дали OnePlus 9 е достапен во продавници?
Да, OnePlus 9 е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на OnePlus 9?
OnePlus 9 тежи околу 192 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на OnePlus 9?
Дијагоналата на OnePlus 9 изнесува 6.55 инчи.
-
Дали OnePlus 9 поддржува 5G мрежи?
Да, OnePlus 9 поддржува 5G во следните опсези: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79.
-
Колку камери има OnePlus 9?
OnePlus 9 има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.