OnePlus Ace 6 Ultra
Спецификации за OnePlus Ace 6 Ultra
Општо
| Име на бренд | OnePlus |
| Име на модел | Ace 6 Ultra |
| Најавен | Вторник, 28 Април 2026 година |
| Објавен | Вторник, 28 Април 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €440 |
Дизајн
| Висина | 162.5 мм (6.40 инчи) |
| Ширина | 77.5 мм (3.05 инчи) |
| Дебелина | 8.5 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 217 g (7.65 oz) |
| Материјали на изработка | Заден дел: Стакло или силиконски полимер (еко кожа) Рамка: Алуминиум Преден дел: Crystal Shield Glass |
| Бои | Црна, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP66, IP68, IP69, IP69K |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1272 × 2772 пиксели |
| Стапка на освежување | 165 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 450 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 89.3% |
| Врвна осветленост | 1800 cd/m² |
| Заштита на екранот | Стакло Crystal Shield |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен екран на допир Dolby Vision HDR10+ Мултитач дисплеј PWM Dimming |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 4.21 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G1 Ultra MC12 (12 јадра) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB, 1TB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 4.1 |
| Варијанти | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | ColorOS 16 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Широкоаголна ), 1/1.55" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 16 mm, 112° ( Ултра широкоаголна ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP, ƒ/2.4, 23 mm ( Широкоаголна ), 1/3" Големина на сензорот |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 8600 mAh |
| Брзина на жично полнење | 120 W |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n18 (850), n26 (850), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi функции | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v6.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Ултразвучен сензор за отпечатоци под дисплејот |
| Посебни функции | Програмабилно напојување (PPS) USB Power Delivery |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од OnePlus Ace 6 Ultra
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на OnePlus Ace 6 Ultra?
Цената на OnePlus Ace 6 Ultra е €440 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на OnePlus Ace 6 Ultra?
OnePlus Ace 6 Ultra официјално беше претставен на Вторник, 28 Април 2026 година.
-
Дали OnePlus Ace 6 Ultra е достапен во продавници?
Да, OnePlus Ace 6 Ultra е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на OnePlus Ace 6 Ultra?
OnePlus Ace 6 Ultra тежи околу 217 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на OnePlus Ace 6 Ultra?
Дијагоналата на OnePlus Ace 6 Ultra изнесува 6.78 инчи.
-
Дали OnePlus Ace 6 Ultra поддржува 5G мрежи?
Да, OnePlus Ace 6 Ultra поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n8, n18, n26, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78.
-
Колку камери има OnePlus Ace 6 Ultra?
OnePlus Ace 6 Ultra има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.