Oppo A6c
Спецификации за Oppo A6c
Општо
| Име на бренд | Oppo |
| Име на модел | A6c |
| Алтернативно име | CPH2895 (Меѓународно) PMC110 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 01 Април 2026 година |
| Објавен | Среда, 01 Април 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €130 |
Дизајн
| Висина | 166.5 мм (6.56 инчи) |
| Ширина | 78.5 мм (3.09 инчи) |
| Дебелина | 8.9 мм (0.35 инчи) |
| Тежина | 215 g (7.58 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Пластика Рам: Пластика Преден: Стакло |
| Бои | Браун, Виолетова, Бела |
| Отпорност | Прахонепроницаен и отпорен на вода (против прскање на вода) |
| Сертификати за отпорност | IP64 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.75 инчи |
| Резолуција | 720 × 1570 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 256 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.2% |
| Врвна осветленост | 700 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен екран на допир Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Unisoc T7250 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 12 nm |
| Максимална брзина на CPU | 1800 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 1.8 GHz – Cortex-A75 6x 1.6 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 @850MHz (1 јадра) |
| RAM | 4GB |
| Внатрешна меморија | 64GB, 128GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.2 |
| Варијанти | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Кориснички интерфејс | ColorOS 15 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 13 MP, ƒ/2.2 ( Широкоаголна ) Автофокус (AF) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 5 MP, ƒ/2.2 ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Капацитет | 7000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 15 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Брзина на податоци | LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.2 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Oppo A6c
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Oppo A6c?
Цената на Oppo A6c е €130 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Oppo A6c?
Oppo A6c официјално беше претставен на Среда, 01 Април 2026 година.
-
Дали Oppo A6c е достапен во продавници?
Да, Oppo A6c е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Oppo A6c?
Oppo A6c тежи околу 215 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Oppo A6c?
Дијагоналата на Oppo A6c изнесува 6.75 инчи.
-
Дали Oppo A6c поддржува 5G мрежи?
Не, Oppo A6c не поддржува 5G мрежи.
-
Колку камери има Oppo A6c?
Oppo A6c има Една камера на задната страна и Една камера за селфи.