Samsung Galaxy XCover6 Pro
Спецификации за Samsung Galaxy XCover6 Pro
Општо
| Име на бренд | Samsung |
| Име на модел | Galaxy XCover6 Pro |
| Алтернативно име | SM-G736U (Меѓународно) SM-G736U1 (Меѓународно) SM-G736B (Меѓународно) SM-G736B/DS (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 29 Јуни 2022 година |
| Објавен | Среда, 13 Јули 2022 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | £199 €229.46 $150.60 C$299.99 |
Дизајн
| Висина | 168.8 мм (6.65 инчи) |
| Ширина | 79.9 мм (3.15 инчи) |
| Дебелина | 9.9 мм (0.39 инчи) |
| Тежина | 235 g (8.29 oz) |
| Бои | Црна |
| Отпорност | Отпорен на прав Отпорност на вода |
| Сертификати за отпорност | IP68 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.6 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2408 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 400 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 77.8% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass Victus+, Отпорно на падови (до 1,5 м), Во согласност со MIL-STD-810H |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Не |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.4 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 2.4 GHz – Cortex-A78 3x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM | 6GB |
| Внатрешна меморија | 128GB |
| Варијанти | 128GB 6GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 12 (Snow Cone), Надградливо до Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Кориснички интерфејс | Samsung One UI 7 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ), 0.64 μm, 1/2.76" Големина на сензорот PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 123° ( Ултра широкоаголна ), 1.12 μm, 1/4.0" Големина на сензорот |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 13 MP, ƒ/2.2 ( Широкоаголна ), 1.12 μm, 1/3.1" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4050 mAh |
| Отстранливост | Отстранлива |
| Брзина на жично полнење | 25 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
Мрежа
| SIM картички | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/mc/ax |
| Wi-Fi функции | Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.2 |
| USB порти | USB Type-C 3.2 |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Барометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
| Посебни функции | Samsung DeX (поддршка за десктоп искуство) |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Samsung Galaxy XCover6 Pro
Видео рецензии
Фотографии од Samsung Galaxy XCover6 Pro
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Цената на Samsung Galaxy XCover6 Pro е €229.46 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro официјално беше претставен на Среда, 13 Јули 2022 година.
-
Дали Samsung Galaxy XCover6 Pro е достапен во продавници?
Да, Samsung Galaxy XCover6 Pro е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro тежи околу 235 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Дијагоналата на Samsung Galaxy XCover6 Pro изнесува 6.6 инчи.
-
Дали Samsung Galaxy XCover6 Pro поддржува 5G мрежи?
Да, Samsung Galaxy XCover6 Pro поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n78.
-
Колку камери има Samsung Galaxy XCover6 Pro?
Samsung Galaxy XCover6 Pro има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.