Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Спецификации за Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Општо
| Име на бренд | Samsung |
| Име на модел | Galaxy Z Fold2 5G |
| Алтернативно име | SM-F916B (Меѓународно) SM-F916U (Меѓународно) SM-F916U1 (Меѓународно) SM-F916N (Меѓународно) SM-F9160 (Меѓународно) SM-F916W (Меѓународно) SCG05 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 05 Август 2020 година |
| Објавен | Петок, 18 Септември 2020 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €960 |
Дизајн
| Висина | 159.2 мм (6.27 инчи) |
| Ширина | 128.2 мм (5.05 инчи) |
| Дебелина | 6.9 мм (0.27 инчи) |
| Тежина | 282 g (9.95 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Стакло Рамка: Алуминиум Преден: Стакло |
| Бои | Астон Мартин тркачко издание, Мистична црна боја, Мистична бронза, Том Браун издание |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | Преклоплив Dynamic AMOLED 2X |
| Дијагонала на дисплејот | 7.6 инчи |
| Резолуција | 1768 × 2208 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Густина на пиксели | 373 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 88.6% |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран HDR10+ Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 865+ |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 7 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3.1 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 3.1 GHz – Cortex-A77 3x 2.42 GHz – Cortex-A77 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.1 |
| Варијанти | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 10 (Quince Tart), Надградливо до Android 13 (Tiramisu) |
| Кориснички интерфејс | Samsung One UI 5.1.1 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Широкоаголна ), 1.8 μm, 1/1.76" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) 12 MP, ƒ/2.4, 52 mm ( Телефото ), 1.0 μm, x2 Оптички зум, 1/3.6" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) 12 MP, ƒ/2.2, 12 mm, 123° ( Ултра широкоаголна ), 1.12 μm |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Автоматски блиц Режим на континуирано снимање Дигитален зум Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) ISO поставки Панорама Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 60 fps 1080p @ 60/240 fps 720p @ 960 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS, HDR10+ |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Широкоаголна ), 1.22 μm, 1/3" Големина на сензорот 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Широкоаголна ), 1.22 μm, 1/3" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Батерија
| Тип | Li-Poly |
| Капацитет | 4500 mAh |
| Брзина на жично полнење | 25 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 11 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
| Карактеристики | Обратно безжично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 3.2 |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Поддршка за аудио со висок битрејт, Стерео звучници, Прилагодено од AKG |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Барометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
| Посебни функции | Samsung DeX (поддршка за десктоп искуство) Поддршка за Ultra Wideband (UWB) |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Видео рецензии
Фотографии од Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Цената на Samsung Galaxy Z Fold2 5G е €960 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G официјално беше претставен на Петок, 18 Септември 2020 година.
-
Дали Samsung Galaxy Z Fold2 5G е достапен во продавници?
Да, Samsung Galaxy Z Fold2 5G е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G тежи околу 282 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Дијагоналата на Samsung Galaxy Z Fold2 5G изнесува 7.6 инчи.
-
Дали Samsung Galaxy Z Fold2 5G поддржува 5G мрежи?
Да, Samsung Galaxy Z Fold2 5G поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n77, n78.
-
Колку камери има Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G има Тројна камера на задната страна и Двојна камера за селфи.