Tecno Camon 30 5G
Спецификации за Tecno Camon 30 5G
Општо
| Име на бренд | Tecno |
| Име на модел | Camon 30 5G |
| Алтернативно име | CL7 (Меѓународно) CL7k (Меѓународно) |
| Најавен | Вторник, 27 Февруари 2024 година |
| Објавен | Вторник, 02 Април 2024 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | ₹19,999 |
Дизајн
| Висина | 165.4 мм (6.51 инчи) |
| Ширина | 75.9 мм (2.99 инчи) |
| Дебелина | 7.8 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 199 g (7.02 oz) |
| Материјали на изработка | Заден дел: Стакло или силиконски полимер (еко кожа) Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Зелена, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прав Отпорен на вода (против прскање вода) |
| Сертификати за отпорност | IP54 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2436 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Густина на пиксели | 393 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 87.5% |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Dimensity 7020 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.2 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.2 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 14 (Upside Down Cake), со најмногу 2 големи надградби на Android |
| Кориснички интерфејс | HIOS 14 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.9 ( Широкоаголна ), 1/1.57" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 2 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 50 MP ( Широкоаголна ) Автофокус (AF) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Видео поддршка | Да |
Батерија
| Капацитет | 5000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 70 W |
| Карактеристики | Жично полнење од 0 до 100% за 45 минути (како што е најавено) |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.3 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Dolby Atmos, Двојни звучници |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Tecno Camon 30 5G
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Tecno Camon 30 5G?
Цената на Tecno Camon 30 5G е ₹19,999 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Tecno Camon 30 5G?
Tecno Camon 30 5G официјално беше претставен на Вторник, 02 Април 2024 година.
-
Дали Tecno Camon 30 5G е достапен во продавници?
Да, Tecno Camon 30 5G е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Tecno Camon 30 5G?
Tecno Camon 30 5G тежи околу 199 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Tecno Camon 30 5G?
Дијагоналата на Tecno Camon 30 5G изнесува 6.78 инчи.
-
Дали Tecno Camon 30 5G поддржува 5G мрежи?
Да, Tecno Camon 30 5G поддржува 5G во следните опсези: n1, n2.
-
Колку камери има Tecno Camon 30 5G?
Tecno Camon 30 5G има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.