Tecno Pova 6
Спецификации за Tecno Pova 6
Општо
| Име на бренд | Tecno |
| Име на модел | Pova 6 |
| Најавен | Четврток, 04 Април 2024 година |
| Објавен | Среда, 01 Мај 2024 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €490 |
Дизајн
| Висина | 166.2 мм (6.54 инчи) |
| Ширина | 76.8 мм (3.02 инчи) |
| Дебелина | 7.9 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 195 g (6.88 oz) |
| Бои | Сина, Зелена, Сиво |
| Отпорност | Отпорен на прав Отпорен на вода (против прскање вода) |
| Сертификати за отпорност | IP53 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2460 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Густина на пиксели | 396 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.5% |
| Врвна осветленост | 1300 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Helio G99 Ultimate |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.2 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 14 (Upside Down Cake) |
| Кориснички интерфејс | HIOS 14 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 108 MP ( Широкоаголна ), 0.7 μm PDAF |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Quad LED блиц |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 32 MP ( Широкоаголна ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц Dual-Tone |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Батерија
| Капацитет | 6000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 70 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење Жично полнење од 0–50% за 20 минути и од 0–100% за 50 минути (како што е наведено) |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да |
| Bluetooth поддршка | Да |
| USB порти | USB Type-C 2.0 |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| Тип на аудио | 24-бит/192 kHz Hi-Res аудио, Безжичен Hi-Res звук, Стерео звучници |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Tecno Pova 6
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Tecno Pova 6?
Цената на Tecno Pova 6 е €490 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 официјално беше претставен на Среда, 01 Мај 2024 година.
-
Дали Tecno Pova 6 е достапен во продавници?
Да, Tecno Pova 6 е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 тежи околу 195 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Tecno Pova 6?
Дијагоналата на Tecno Pova 6 изнесува 6.78 инчи.
-
Дали Tecno Pova 6 поддржува 5G мрежи?
Не, Tecno Pova 6 не поддржува 5G мрежи.
-
Колку камери има Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 има Една камера на задната страна и Една камера за селфи.