Tecno Pova Curve 2
Спецификации за Tecno Pova Curve 2
Општо
| Име на бренд | Tecno |
| Име на модел | Pova Curve 2 |
| Алтернативно име | LK7K (Меѓународно) |
| Најавен | Петок, 13 Февруари 2026 година |
| Објавен | Петок, 20 Февруари 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €260 |
Дизајн
| Дебелина | 7.4 мм (0.29 инчи) |
| Тежина | 195 g (6.88 oz) |
| Бои | Виолетова, Сребрена, Титаниумска |
| Отпорност | Прахонепроницаен и отпорен на вода (против прскање на вода) |
| Сертификати за отпорност | IP64 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1208 × 2644 пиксели |
| Стапка на освежување | 144 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 429 ppi |
| Врвна осветленост | 4500 cd/m² |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass 7i, Отпорно на падови (до 1,5 м) |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 2304Hz PWM Dimming Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | MediaTek Dimensity 7100 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2400 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.2 |
| Варијанти | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | HIOS 16 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ) PDAF 2 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 13 MP |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Капацитет | 8000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 45 W |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.4 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | GPS |
| NFC поддршка | Не |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | 24-бит/192 kHz Hi-Res аудио, 24-битен/192kHz Hi-Res безжичен звук, Dolby Atmos, Стерео звучници |
| FM радио | Да |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот Сензор за близина |
| Посебни функции | Бипас полнење |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Tecno Pova Curve 2
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Tecno Pova Curve 2?
Цената на Tecno Pova Curve 2 е €260 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 официјално беше претставен на Петок, 20 Февруари 2026 година.
-
Дали Tecno Pova Curve 2 е достапен во продавници?
Да, Tecno Pova Curve 2 е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 тежи околу 195 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Tecno Pova Curve 2?
Дијагоналата на Tecno Pova Curve 2 изнесува 6.78 инчи.
-
Дали Tecno Pova Curve 2 поддржува 5G мрежи?
Да, Tecno Pova Curve 2 поддржува 5G во следните опсези: n1, n2.
-
Колку камери има Tecno Pova Curve 2?
Tecno Pova Curve 2 има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.