Vivo iQOO 10 Pro
Спецификации за Vivo iQOO 10 Pro
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | iQOO 10 Pro |
| Алтернативно име | V2218A (Меѓународно) |
| Најавен | Вторник, 19 Јули 2022 година |
| Објавен | Понеделник, 25 Јули 2022 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €870 |
Дизајн
| Висина | 164.9 мм (6.49 инчи) |
| Ширина | 75.5 мм (2.97 инчи) |
| Дебелина | 9.5 мм (0.37 инчи) |
| Тежина | 215 g (7.58 oz) |
| Бои | Црна, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прав Отпорен на вода (против прскање вода) |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | LTPO3 AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.78 инчи |
| Резолуција | 1440 × 3200 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 518 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 89.1% |
| Врвна осветленост | 1500 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен додирен екран HDR10+ Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 4 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3.0 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 3.0 GHz – Cortex-X2 3x 2.5 GHz – Cortex-A710 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 730 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.1 |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 12 (Snow Cone) |
| Кориснички интерфејс | Funtouch 12 (меѓународен), OriginOS Ocean (Кина) |
| Google Play Services | Да |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 50 MP, ƒ/1.9 ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/1.57" Големина на сензорот gimbal OIS PDAF 14.6 MP, ƒ/2.2, 69 mm ( Телефото ), x3 Оптички зум Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.3, 15 mm, 150° ( Ултра широкоаголна ), 0.64 μm, 1/2.76" Големина на сензорот Автофокус (AF) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Двоен LED блиц |
| Карактеристики | Компензација на експозицијата Откривање на лице Висок динамички опсег (HDR) Панорама Допрете за фокус |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 4320p @ 30 fps 2160p @ 24/30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 16 MP, ƒ/2.5 ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/3.1" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Батерија
| Капацитет | 4700 mAh |
| Брзина на жично полнење | 200 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 50 W |
| Поддршка за брзо полнење | Да |
| Карактеристики | Обратно безжично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Мобилна хотспот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.3 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | 32-бит/384 kHz Hi-Res аудио, Двојни звучници, Snapdragon Sound технологија |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас / Магнетометар Сензор за отпечатоци од прсти Жироскоп Сензор за близина |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Рецензии за Vivo iQOO 10 Pro
Видео рецензии
Фотографии од Vivo iQOO 10 Pro
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo iQOO 10 Pro?
Цената на Vivo iQOO 10 Pro е €870 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Vivo iQOO 10 Pro?
Vivo iQOO 10 Pro официјално беше претставен на Понеделник, 25 Јули 2022 година.
-
Дали Vivo iQOO 10 Pro е достапен во продавници?
Да, Vivo iQOO 10 Pro е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Vivo iQOO 10 Pro?
Vivo iQOO 10 Pro тежи околу 215 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo iQOO 10 Pro?
Дијагоналата на Vivo iQOO 10 Pro изнесува 6.78 инчи.
-
Дали Vivo iQOO 10 Pro поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo iQOO 10 Pro поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79.
-
Колку камери има Vivo iQOO 10 Pro?
Vivo iQOO 10 Pro има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.
-
Може ли да користам Google Play Services на Vivo iQOO 10 Pro?
Да, Google Play Services се целосно поддржани на Vivo iQOO 10 Pro.