Vivo iQOO 15R
Спецификации за Vivo iQOO 15R
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | iQOO 15R |
| Алтернативно име | I2508 (Меѓународно) |
| Најавен | Вторник, 24 Февруари 2026 година |
| Објавен | Недела, 01 Март 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €420 |
Дизајн
| Висина | 157.6 мм (6.20 инчи) |
| Ширина | 74.4 мм (2.93 инчи) |
| Дебелина | 7.9 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 202 g (7.13 oz) |
| Материјали на изработка | Задна страна: стакло или пластика зајакната со влакна Рамка: алуминиумска легура Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Сребрена |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.59 инчи |
| Резолуција | 1260 × 2750 пиксели |
| Стапка на освежување | 144 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 459 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 90.5% |
| Врвна осветленост | 5000 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои 4320Hz PWM Dimming Капацитивен додирен екран HDR10+ Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3800 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava), со најмногу 4 големи надградби на Android |
| Кориснички интерфејс | MagicOS 6 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ), 1/1.56" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2 ( Ултра широкоаголна ), 1/4.0" Големина на сензорот |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Сензор на спектар на бои Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS, HDR, Оптичка стабилизација на слика (OIS) |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 32 MP, ƒ/2.2 ( Широкоаголна ) |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 7600 mAh |
| Брзина на жично полнење | 100 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v6.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Ултразвучен сензор за отпечатоци под дисплејот |
| Посебни функции | Бипас полнење |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo iQOO 15R
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo iQOO 15R?
Цената на Vivo iQOO 15R е €420 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R официјално беше претставен на Недела, 01 Март 2026 година.
-
Дали Vivo iQOO 15R е достапен во продавници?
Да, Vivo iQOO 15R е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R тежи околу 202 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo iQOO 15R?
Дијагоналата на Vivo iQOO 15R изнесува 6.59 инчи.
-
Дали Vivo iQOO 15R поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo iQOO 15R поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n18, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n71, n75, n77, n78.
-
Колку камери има Vivo iQOO 15R?
Vivo iQOO 15R има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.