Vivo T5
Спецификации за Vivo T5
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | T5 |
| Алтернативно име | V2545 (Меѓународно) |
| Најавен | Петок, 29 Мај 2026 година |
| Објавен | Петок, 29 Мај 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €290 |
Дизајн
| Висина | 166.6 мм (6.56 инчи) |
| Ширина | 78.4 мм (3.09 инчи) |
| Дебелина | 8.4 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 219 g (7.73 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Пластика Рам: Пластика Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Златна |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | IPS LCD |
| Дијагонала на дисплејот | 6.75 инчи |
| Резолуција | 720 × 1570 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 256 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 85.3% |
| Врвна осветленост | 1250 cd/m² |
| Заштита на екранот | Не гарантира цврстина или употреба во екстремни услови, Во согласност со MIL-STD-810H |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен екран на допир Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 6 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2900 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 4x 2.9 GHz – Cortex-A73 4x 1.9 GHz – Cortex-A53 |
| Тип на меморија | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 8GB |
| Внатрешна меморија | 256GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.1 |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | OriginOS 6 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/2.0 ( Широкоаголна ) 2 MP, ƒ/2.4 ( Длабочинска ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 32 MP, ƒ/2.45 ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 7200 mAh |
| Брзина на жично полнење | 44 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Брзина на податоци | LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b13 (700), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.1 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo T5
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo T5?
Цената на Vivo T5 е €290 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Vivo T5?
Vivo T5 официјално беше претставен на Петок, 29 Мај 2026 година.
-
Дали Vivo T5 е достапен во продавници?
Да, Vivo T5 е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Vivo T5?
Vivo T5 тежи околу 219 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo T5?
Дијагоналата на Vivo T5 изнесува 6.75 инчи.
-
Дали Vivo T5 поддржува 5G мрежи?
Не, Vivo T5 не поддржува 5G мрежи.
-
Колку камери има Vivo T5?
Vivo T5 има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.