Vivo X300 FE
Спецификации за Vivo X300 FE
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | X300 FE |
| Алтернативно име | V2537 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 04 Март 2026 година |
| Објавен | Среда, 01 Април 2026 година |
| Статус | Наскоро |
Дизајн
| Висина | 150.8 мм (5.94 инчи) |
| Ширина | 71.8 мм (2.83 инчи) |
| Дебелина | 8 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 191 g (6.74 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Стакло Рамка: алуминиумска легура Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Виолетова, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | LTPO AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.31 инчи |
| Резолуција | 1216 × 2640 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 461 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 90.2% |
| Врвна осветленост | 5000 cd/m² |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен додирен екран HDR Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3800 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 4.1 |
| Варијанти | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava), со најмногу 5 големи надградби на Android |
| Кориснички интерфејс | OriginOS 6 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 50 MP, ƒ/1.6, 23 mm ( Широкоаголна ), 1/1.56" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.7, 70 mm ( Перископски телефото ), x3 Оптички зум, 1/1.95" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 110° ( Ултра широкоаголна ), 1/4.0" Големина на сензорот |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | Мултифокусен LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 50 MP, ƒ/2.0, 21 mm ( Широкоаголна ), 1/2.76" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 6500 mAh |
| Брзина на жично полнење | 90 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 40 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v6.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS (L1 & L5) |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Ултразвучен сензор за отпечатоци под дисплејот |
| Посебни функции | USB Power Delivery |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo X300 FE
Најчесто поставувани прашања
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE ќе биде достапен од Среда, 01 Април 2026 година.
-
Дали Vivo X300 FE е достапен во продавници?
Не, Vivo X300 FE сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE тежи околу 191 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo X300 FE?
Дијагоналата на Vivo X300 FE изнесува 6.31 инчи.
-
Дали Vivo X300 FE поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo X300 FE поддржува 5G во следните опсези: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78.
-
Колку камери има Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.