Vivo Y100 (IDN)
Спецификации за Vivo Y100 (IDN)
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | Y100 (IDN) |
| Алтернативно име | V2327 (Меѓународно) |
| Најавен | Четврток, 25 Јануари 2024 година |
| Објавен | Петок, 02 Февруари 2024 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | €220 |
Дизајн
| Висина | 163.2 мм (6.43 инчи) |
| Ширина | 75.8 мм (2.98 инчи) |
| Дебелина | 7.8 мм (0.31 инчи) |
| Тежина | 185 g (6.53 oz) |
| Материјали на изработка | Задна страна: Пластика или силиконски полимер (еко кожа) Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Виолетова |
| Отпорност | Отпорен на прав Отпорен на вода (против прскање вода) |
| Сертификати за отпорност | IP54 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.67 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2400 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 395 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 86.8% |
| Врвна осветленост | 1200 cd/m² |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен додирен екран Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 4 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2.2 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 2.2 GHz – Cortex-A78 6x 1.95 GHz – Cortex-A55 |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 613 |
| RAM | 8GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 2.2 |
| Варијанти | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 14 (Upside Down Cake) |
| Кориснички интерфејс | Funtouch 14 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ) PDAF 8 MP, ƒ/2.2 ( Ултра широкоаголна ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 8 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Капацитет | 5000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 80 W |
| Карактеристики | Жично полнење од 0–45% за 15 минути (како што е наведено) |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.0 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | 24-бит/192 kHz Hi-Res аудио, Стерео звучници |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo Y100 (IDN)
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo Y100 (IDN)?
Цената на Vivo Y100 (IDN) е €220 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Vivo Y100 (IDN)?
Vivo Y100 (IDN) официјално беше претставен на Петок, 02 Февруари 2024 година.
-
Дали Vivo Y100 (IDN) е достапен во продавници?
Да, Vivo Y100 (IDN) е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Vivo Y100 (IDN)?
Vivo Y100 (IDN) тежи околу 185 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo Y100 (IDN)?
Дијагоналата на Vivo Y100 (IDN) изнесува 6.67 инчи.
-
Дали Vivo Y100 (IDN) поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo Y100 (IDN) поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78.
-
Колку камери има Vivo Y100 (IDN)?
Vivo Y100 (IDN) има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.