Vivo Y600 Turbo
Спецификации за Vivo Y600 Turbo
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | Y600 Turbo |
| Алтернативно име | V2553A (Меѓународно) |
| Најавен | Понеделник, 25 Мај 2026 година |
| Објавен | Среда, 27 Мај 2026 година |
| Статус | Наскоро |
| Цени | €290 |
Дизајн
| Висина | 163.7 мм (6.44 инчи) |
| Ширина | 76.2 мм (3.00 инчи) |
| Дебелина | 8.3 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 215 g (7.58 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Пластика Рам: Пластика Преден: Стакло |
| Бои | Сина, Златна, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.83 инчи |
| Резолуција | 1260 × 2800 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 20:9 |
| Густина на пиксели | 450 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 90.3% |
| Врвна осветленост | 5000 cd/m² |
| Заштита на екранот | Отпорно на падови (до 1,2 м) |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои 4320Hz PWM Dimming Капацитивен екран на допир HDR Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 4 nm |
| Максимална брзина на CPU | 2700 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| Тип на меморија | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 3.1 |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | OriginOS 6 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Двојна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ) PDAF 2 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 8 MP, ƒ/2.1 ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 9020 mAh |
| Брзина на жично полнење | 90 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b19 (800), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.2 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот Сензор за близина |
| Посебни функции | Програмабилно напојување (PPS) Универзална спецификација за брзо полнење (UFCS) USB Power Delivery |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo Y600 Turbo
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo Y600 Turbo?
Цената на Vivo Y600 Turbo е €290 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Vivo Y600 Turbo?
Vivo Y600 Turbo ќе биде достапен од Среда, 27 Мај 2026 година.
-
Дали Vivo Y600 Turbo е достапен во продавници?
Не, Vivo Y600 Turbo сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Vivo Y600 Turbo?
Vivo Y600 Turbo тежи околу 215 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo Y600 Turbo?
Дијагоналата на Vivo Y600 Turbo изнесува 6.83 инчи.
-
Дали Vivo Y600 Turbo поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo Y600 Turbo поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n77, n78.
-
Колку камери има Vivo Y600 Turbo?
Vivo Y600 Turbo има Двојна камера на задната страна и Една камера за селфи.