Lenovo Legion Y70 (2026)
Спецификации за Lenovo Legion Y70 (2026)
Општо
| Име на бренд | Lenovo |
| Име на модел | Legion Y70 (2026) |
| Статус | Гласини |
Дизајн
| Материјали на изработка | Рамка: Алуминиум Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Бела |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68, IP69 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | LTPO OLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.8 инчи |
| Резолуција | 1280 × 2772 пиксели |
| Стапка на освежување | 144 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 449 ppi |
| Врвна осветленост | 7000 cd/m² |
| Заштита на екранот | Отпорно на падови (до 1,8 м) |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен екран на допир Dolby Vision HDR10+ Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3800 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 4.1 |
| Варијанти | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 50 MP, ƒ/1.8 ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/1.56" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 119° ( Ултра широкоаголна ), 1/3.1" Големина на сензорот Автофокус (AF) 2 MP ( Помошна леќа ) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 32 MP, 22 mm ( Широкоаголна ) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 1080p @ 30 fps |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion |
| Капацитет | 8000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 90 W |
| Карактеристики | Директно полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi функции | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.4 |
| USB порти | USB Type-C |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Lenovo Legion Y70 (2026)
Најчесто поставувани прашања
-
Дали Lenovo Legion Y70 (2026) е достапен во продавници?
Не, Lenovo Legion Y70 (2026) сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Lenovo Legion Y70 (2026)?
Дијагоналата на Lenovo Legion Y70 (2026) изнесува 6.8 инчи.
-
Дали Lenovo Legion Y70 (2026) поддржува 5G мрежи?
Да, Lenovo Legion Y70 (2026) поддржува 5G во следните опсези: n1, n2.
-
Колку камери има Lenovo Legion Y70 (2026)?
Lenovo Legion Y70 (2026) има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.