Samsung Galaxy S26 FE
Спецификации за Samsung Galaxy S26 FE
Општо
| Име на бренд | Samsung |
| Име на модел | Galaxy S26 FE |
| Алтернативно име | SM-S741B (Меѓународно) SM-S741B/DS (Меѓународно) |
| Најавен | Четврток, 27 Август 2026 година |
| Објавен | Петок, 04 Септември 2026 година |
| Статус | Достапен |
| Цени | $699.99 €699 £699 ₹79,999 |
Дизајн
| Висина | 161.6 мм (6.36 инчи) |
| Ширина | 76.9 мм (3.03 инчи) |
| Дебелина | 7.4 мм (0.29 инчи) |
| Тежина | 193 g (6.81 oz) |
| Материјали на изработка | Заден дел: Gorilla Glass Victus+ Рамка: Алуминиум Предна страна: Gorilla Glass Victus+ |
| Бои | Црна, Сина, Светлозелена |
| Отпорност | Прахонепроницаен и водоустойчив (може да се потопи до 1,5 m за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP68 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | Dynamic AMOLED 2X |
| Дијагонала на дисплејот | 6.7 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2340 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 385 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 88.7% |
| Врвна осветленост | 1900 cd/m² |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs ниво 5 |
| Екран на допир | Да |
| Екран без рамки | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | Капацитивен екран на допир HDR10+ Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Samsung Exynos 2500 |
| CPU јадра | 10 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 3300 MHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 1x 3.3 GHz – Cortex-X925 2x 2.74 GHz – Cortex-A725 5x 2.36 GHz – Cortex-A725 2x 1.8 GHz – Cortex-A520 |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Samsung Xclipse 950 |
| RAM | 8GB |
| Внатрешна меморија | 128GB, 256GB, 512GB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 4.0 |
| Варијанти | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 17 (Cinnamon Bun), со најмногу 7 големи надградби на оперативниот систем |
| Кориснички интерфејс | Samsung One UI 9 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Широкоаголна ), 1.0 μm, 1/1.56" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) 8 MP, ƒ/2.4, 69 mm ( Телефото ), 1.0 μm, x3 Оптички зум, 1/4.4" Големина на сензорот Оптичка стабилизација на слика (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 123° ( Ултра широкоаголна ), 1.12 μm, 1/3.2" Големина на сензорот |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Best Face Висок динамички опсег (HDR) Панорама |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 4320p @ 24/30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS, HDR10+ |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 12 MP, ƒ/2.2, 23 mm ( Широкоаголна ), 1.12 μm, 1/3.2" Големина на сензорот |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS, HDR10+ |
Батерија
| Тип | Li-Ion |
| Капацитет | 4900 mAh |
| Брзина на жично полнење | 45 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 15 W |
| Карактеристики | Компатибилен со Qi2 Обратно безжично полнење Жично полнење: од 0% до 69% за 30 минути (како што е рекламирано) |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi функции | Dual-band или Tri-band: Се разликува во зависност од пазарот или регионот, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.4 |
| USB порти | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Барометар Компас Жироскоп Оптички сензор за отпечаток од прст под екранот Сензор за близина |
| Посебни функции | Quick Charge 2 Samsung DeX Samsung Wireless DeX (поддршка за десктоп искуство) USB Power Delivery |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Samsung Galaxy S26 FE
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Samsung Galaxy S26 FE?
Цената на Samsung Galaxy S26 FE е €699 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е датумот на излегување на Samsung Galaxy S26 FE?
Samsung Galaxy S26 FE официјално беше претставен на Петок, 04 Септември 2026 година.
-
Дали Samsung Galaxy S26 FE е достапен во продавници?
Да, Samsung Galaxy S26 FE е достапен во продавниците затоа што сè уште се произведува.
-
Која е тежината на Samsung Galaxy S26 FE?
Samsung Galaxy S26 FE тежи околу 193 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Samsung Galaxy S26 FE?
Дијагоналата на Samsung Galaxy S26 FE изнесува 6.7 инчи.
-
Дали Samsung Galaxy S26 FE поддржува 5G мрежи?
Да, Samsung Galaxy S26 FE поддржува 5G во следните опсези: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78.
-
Колку камери има Samsung Galaxy S26 FE?
Samsung Galaxy S26 FE има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.