Sony Xperia 1 VIII
Спецификации за Sony Xperia 1 VIII
Општо
| Име на бренд | Sony |
| Име на модел | Xperia 1 VIII |
| Алтернативно име | XQ-GE54 (Меѓународно) XQ-GE74 (Меѓународно) XQGE54 (Меѓународно) XQGE74 (Меѓународно) XQ-GE44 (Меѓународно) XQGE44 (Меѓународно) |
| Најавен | Среда, 13 Мај 2026 година |
| Објавен | Петок, 19 Јуни 2026 година |
| Статус | Наскоро |
| Цени | €1,499 £1,399 |
Дизајн
| Висина | 162 мм (6.38 инчи) |
| Ширина | 74 мм (2.91 инчи) |
| Дебелина | 8.3 мм (0.33 инчи) |
| Тежина | 200 g (7.05 oz) |
| Материјали на изработка | Заден дел: Gorilla Glass Victus Рамка: Алуминиум Предна страна: Gorilla Victus 2 стакло |
| Бои | Црна, Златна, Црвена, Сребрена |
| Отпорност | Отпорен на прашина и вода (издржува водени млазови со висок притисок; потоплив до 1.5 м за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP65, IP68 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | LTPO OLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.5 инчи |
| Резолуција | 1080 × 2340 пиксели |
| Стапка на освежување | 120 Hz |
| Сооднос на страните | 19.5:9 |
| Густина на пиксели | 396 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 86.5% |
| Заштита на екранот | Стакло Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs ниво 5 |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои Капацитивен екран на допир HDR BT.2020 Мултитач дисплеј |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 4.6 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB, 1TB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS |
| Варијанти | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Проширлива меморија | Да |
| Слотови за картички | microSDXC |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava), со најмногу 4 големи надградби на Android |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 48 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Широкоаголна ), 1.12 μm, 1/1.35" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) 48 MP, ƒ/2.8, 70 mm ( Перископски телефото ), 1.0 μm, x2.9 Оптички зум, 1/1.56" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF (15cm - ∞) Оптичка стабилизација на слика (OIS) 48 MP, ƒ/2.0, 16 mm ( Ултра широкоаголна ), 1.0 μm, 1/1.56" Големина на сензорот PDAF |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | Сензор на спектар на бои Следење на очите Висок динамички опсег (HDR) Панорама Zeiss оптика Обложување на леќа Zeiss T* |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Видео функции | 5-Axis Gyro-EIS, Оптичка стабилизација на слика (OIS) |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 12 MP, ƒ/2.0, 24 mm ( Широкоаголна ), 1.22 μm, 1/2.9" Големина на сензорот |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Видео функции | 5-Axis Gyro-EIS |
Батерија
| Капацитет | 5000 mAh |
| Брзина на жично полнење | 30 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 15 W |
| Карактеристики | Бипас полнење Обратно безжично полнење Жично полнење од 0–50% за 30 минути (како што е наведено) |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi функции | DLNA, Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth поддршка | Да, v6.0 |
| USB порти | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Да |
| Тип на аудио | Аудио со висока резолуција, Безжичен Hi-Res звук, Snapdragon Sound технологија, Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Барометар Компас Жироскоп Сензор за близина Страничен сензор за отпечатоци |
| Посебни функции | Систем за динамичка вибрација вградена поддршка за Sony Alpha камери Програмабилно напојување (PPS) USB Power Delivery 3.0 |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Sony Xperia 1 VIII
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Sony Xperia 1 VIII?
Цената на Sony Xperia 1 VIII е €1,499 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Sony Xperia 1 VIII?
Sony Xperia 1 VIII ќе биде достапен од Петок, 19 Јуни 2026 година.
-
Дали Sony Xperia 1 VIII е достапен во продавници?
Не, Sony Xperia 1 VIII сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Sony Xperia 1 VIII?
Sony Xperia 1 VIII тежи околу 200 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Sony Xperia 1 VIII?
Дијагоналата на Sony Xperia 1 VIII изнесува 6.5 инчи.
-
Дали Sony Xperia 1 VIII поддржува 5G мрежи?
Да, Sony Xperia 1 VIII поддржува 5G во следните опсези: n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n75, n77, n78, n79.
-
Колку камери има Sony Xperia 1 VIII?
Sony Xperia 1 VIII има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.