Vivo X300 Ultra
Спецификации за Vivo X300 Ultra
Општо
| Име на бренд | Vivo |
| Име на модел | X300 Ultra |
| Алтернативно име | V2547A (Меѓународно) V2547DA (Меѓународно) V2536A (Меѓународно) V2562 (Меѓународно) |
| Најавен | Понеделник, 30 Март 2026 година |
| Објавен | Петок, 03 Април 2026 година |
| Статус | Наскоро |
| Цени | €880 |
Дизајн
| Висина | 163 мм (6.42 инчи) |
| Ширина | 76.8 мм (3.02 инчи) |
| Дебелина | 8.2 мм (0.32 инчи) |
| Тежина | 232 g (8.18 oz) |
| Материјали на изработка | Задна: Стакло Рамка: Алуминиум Преден: Стакло |
| Бои | Црна, Зелена, Сребрена |
| Отпорност | Прахонепроницаен и водоустойчив (може да се потопи до 1,5 m за 30 минути) |
| Сертификати за отпорност | IP69, IP68 |
Дисплеј
| Тип на дисплеј | LTPO AMOLED |
| Дијагонала на дисплејот | 6.82 инчи |
| Резолуција | 1440 × 3168 пиксели |
| Стапка на освежување | 144 Hz |
| Густина на пиксели | 510 ppi |
| Однос екран-тело | ≈ 90.3% |
| Заштита на екранот | Armor стакло, Mohs ниво 4 |
| Екран на допир | Да |
| Дополнителни можности на дисплејот | 1 милијарда бои 2160Hz PWM Dimming Капацитивен додирен екран Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Мултитач дисплеј Поддршка за слики Ultra HDR |
Хардвер
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU јадра | 8 |
| CPU технологија | 3 nm |
| Максимална брзина на CPU | 4.6 GHz |
| CPU архитектура | 64-bit |
| Микроархитектура | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Тип на меморија | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Внатрешна меморија | 256GB, 512GB, 1TB |
| Тип на внатрешна меморија | UFS 4.1 |
| Варијанти | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Проширлива меморија | Не |
Софтвер
| Оперативен систем | Android 16 (Baklava) |
| Кориснички интерфејс | OriginOS 6 |
Главна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Тројна камера | 200 MP, ƒ/1.9, 35 mm ( Широкоаголна ), 0.7 μm, 1/1.12" Големина на сензорот gimbal OIS PDAF 200 MP, ƒ/2.7, 85 mm ( Перископски телефото ), 0.56 μm, x3.7 Оптички зум, 1/1.4" Големина на сензорот Multi-Directional PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 14 mm, 116° ( Ултра широкоаголна ), 1.22 μm, 1/1.28" Големина на сензорот Dual-Pixel PDAF Оптичка стабилизација на слика (OIS) |
| Поддршка за блиц | Да |
| Тип на блиц | LED блиц |
| Карактеристики | 3D LUT import Сензор на спектар на бои Висок динамички опсег (HDR) Автоматско фокусирање со ласер Панорама Zeiss оптика Обложување на леќа Zeiss T* |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 4320p @ 30 fps 2160p @ 24/30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Видео функции | 10-bit LOG, Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, HDR10+ |
Предна камера
| Поддршка за камера | Да |
| Една камера | 50 MP, ƒ/2.5, 24 mm ( Широкоаголна ), 0.64 μm, 1/2.76" Големина на сензорот Автофокус (AF) |
| Карактеристики | Висок динамички опсег (HDR) |
| Видео поддршка | Да |
| Видео резолуција | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Видео функции | Gyro-EIS, HDR |
Батерија
| Тип | Si/C Li-Ion (Меѓународно) Si/C Li-Ion (Европа) |
| Капацитет | 6600 mAh (Меѓународно) 6400 mAh (Европа) |
| Брзина на жично полнење | 100 W |
| Поддршка за безжично полнење | Да |
| Брзина на безжично полнење | 40 W |
| Карактеристики | Обратно жично полнење Обратно безжично полнење |
Мрежа
| SIM картички | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE поддршка | Да |
| Брзина на податоци | 5G, LTE, HSPA |
| 2G опсези | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G опсези | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G опсези | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G опсези | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Поврзување
| Wi-Fi поддршка | Да ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi стандарди | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi функции | Dual-band |
| Bluetooth поддршка | Да, v5.4 |
| USB порти | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go DisplayPort |
| USB поврзување | Полнење преку USB, USB уред за масовно складирање (UMS) |
| GPS поддршка | Да |
| GPS функции | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC поддршка | Да |
Мултимедија
| Звучник | Да |
| Приклучок за слушалки | Не |
| Тип на аудио | 24-бит/192 kHz Hi-Res аудио, Стерео звучници |
| FM радио | Не |
Карактеристики
| Сензори | Акцелерометар Компас Жироскоп Сензор за близина Ултразвучен сензор за отпечатоци под дисплејот |
| Посебни функции | Итен SOS преку сателит (пораки и повици) - достапно само на моделот 16 GB + 1 TB Опционални дополнителни зум објективи:200 мм, 2,35x оптички зум, OIS, Zeiss оптика400 мм, 4,7x оптички зум, OIS, Zeiss оптика Програмабилно напојување (PPS) Quick Charge Универзална спецификација за брзо полнење (UFCS) USB Power Delivery |
Напомена: Не можеме да гарантираме дека информациите на оваа страница се 100% точни.
Фотографии од Vivo X300 Ultra
Најчесто поставувани прашања
-
Која е цената на Vivo X300 Ultra?
Цената на Vivo X300 Ultra е €880 и може да се промени во наредните денови.
-
Кој е очекуваниот датум на излегување за Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra ќе биде достапен од Петок, 03 Април 2026 година.
-
Дали Vivo X300 Ultra е достапен во продавници?
Не, Vivo X300 Ultra сè уште не е достапен затоа што не е објавен.
-
Која е тежината на Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra тежи околу 232 грама.
-
Колкава е дијагоналата на екранот на Vivo X300 Ultra?
Дијагоналата на Vivo X300 Ultra изнесува 6.82 инчи.
-
Дали Vivo X300 Ultra поддржува 5G мрежи?
Да, Vivo X300 Ultra поддржува 5G во следните опсези: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Колку камери има Vivo X300 Ultra?
Vivo X300 Ultra има Тројна камера на задната страна и Една камера за селфи.